וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המכון להלבנת פשעים: התפקיד האמיתי של אירועי ספורט גדולים

כבר במונדיאל של 1934 התקבעה השיטה: תארחו אירועי ספורט, ויעצמו עין מפשעי ההמונים שעשיתם. ממוסוליני והיטלר דרך וידלה ועד המשטר בקטאר, ההיסטוריה מוכיחה שלא רק שלא למדנו כלום, פשוט שכללנו את השיטה

דיווח של שליח וואלה! ספורט לקטאר, פז חסדאי, אחרי אנגליה - איראן/צילום: פז חסדאי. עריכת וידאו: טל רזניק

הרומאים בעולם העתיק כבר קבעו את השיטה: "לחם וקרקס", "לחם ושעשועים". את ההמון אפשר להשקיט בסיפוק שני צרכים בסיסיים - מזון ובידור. זו הדרך לשמר שלטון, וזאת למדו בעיקר השליטים המושחתים והדיקטטורים למיניהם. העולם המודרני שהמציא את הספורט, הלא הוא הקרקס של ימינו, משתמש בו כדי להסיח דעתו של הציבור מעניינים עקרוניים וחשובים. כך הספורט לא רק מסיח את דעתנו מצרות היום-יום, הוא גם כלי בידי משטרים אפלים לכסות על פשעיהם, כמו שכל ארגון פשע יודע להשתמש בחברות-קש כדי להלבין כספים לא כשרים.

מה שאנחנו חווים בקטאר עכשיו, באליפות העולם בכדורגל, אינו תקדימי. זו שיטה. הדוגמה הגדולה הראשונה של שימוש באליפות עולם בכדורגל כדי לעשות מתיחת פנים למשטר מושחת קרתה כבר בשנת 1934: איטליה הפשיסטית אירגנה את אליפות העולם למופת, ואף זכתה באליפות (לקטאר זה לא יקרה). איטליה של הדיקטטור מוסוליני ניצלה ארוע ספורטיבי פופולרי ועשתה לעצמה יחסי ציבור מעולים.

בעלת בריתה של איטליה הפשיסטית, גרמניה הנאצית, נהגה באותה צורה כאשר ארגנה ארוע גדול עוד יותר - המשחקים האולימפיים בברלין בשנת 1936. כולם ששו להשתתף ומלבד כמה ספורטאים יהודיים שהחרימו את האולימפיאדה שיתף העולם כולו, כולל המדינות הדמוקרטיות, פעולה עם גרמניה הנאצית ואפילו התפעל מן הארגון המוצלח ומקבלת הפנים הלבבית. גרמניה, עוד יותר מאיטליה, הצליחה כך "להלבין" או להסתיר את פשעיה. מקץ שלוש שנים גרר היטלר את העולם כולו למלחמה.

נשיא ארגנטינה חורחה רפאל וידלה במשחק הנבחרת ב-1978. AP
הטורניר הבזוי מכולם. חורחה וידלה עם שחקני ארגנטינה ב-1978/AP

אבל העולם לא למד לקח. גם פיפ"א, התאחדות הכדורגל הבינלאומית, וגם הועד האולימפי הבינלאומי לא עמדו בפיתוי גם אחרי מלחמת העולם. שני ארגונים בינלאומיים שהתנהלותם מזכירה ארגוני פשע בינלאומיים סייעו למשטרים נפשעים נוספים לזכות בלגיטימציה בעזרת ארוח מפעלי ספורט מרכזיים. הן הארגונים הבינלאומיים והן המשטרים המושחתים יודעים את סוד ה"לחם וקרקס" ומוכנים לשלב ידיים.

אליפות העולם בכדורגל בשנת 1978, שהתקיימה בארגנטינה מזכירה את שאירע 44 שנה קודם לכן באיטליה. דיקטטור ורוצח של אלפים מבני עמו, חורחה רפאל וידלה, השקיע הון תועפות כדי לקיים את האליפות כך, שהעולם יריע לארגנטינה שתחת שלטונו. בהבדל למה שקורה עכשיו - ההחלטה על קיום המשחקים בארגנטינה נפלה הרבה לפני שעלה וידלה לשלטון. אבל משנכנסה האליפות לישורת האחרונה לא הייתה מדינה אחת מהמשתתפות שהחרימה אותו. כולם באו. פיפ"א כמובן עצמה עין למה שקורה, וכאשר שוער נבחרת גרמניה איים להשתתף בהפגנה נגד המשטר איים פיפ"א לסלקו מן המשחקים. זה עבד, כמו שאיום פיפ"א בקטאר נגד נשיאת סרט הקפטן עם הרמז הלהט"בי עובד עכשיו. צעדו החריג של גדול שחקני הולנד, יוהאן קרויף, שלא להשתתף במשחקים, מלמד עד כמה נדיר האומץ בקרב שחקני הכדורגל. ופיפ"א - זו מעדיפה דיקטטור שמשקיע הרבה כסף גם באצטדיונים וגם בשיחוד הנהלתה על עמידה על עקרונות זכויות האדם.

ואין לומר "אי אפשר". פלישת ברית המועצות לאפגניסטן גרמה למדינות המערב להעז ולהחרים את האולימפיאדה במוסקבה בשנת 1980. אפילו ישראל, שאינה נוהגת לעמוד על משמר זכויות האדם, נאלצה אז להצטרף לחרם. ארבע שנים קודם, החרימו בעיקר מדינות אפריקה את האולימפיאדה במונטריאל בגלל שיתוף הפעולה של ניו זילנד עם משטר האפרטהייד של דרום אפריקה, והוכיחו כך, שאפשר להיאבק גם בספורט על זכויות אדם. אבל הענקת זכות ארגון האולימפיאדה לסין פעמיים, למרות דיכוי טיבט והאויגורים, או הענקת זכות לארגן אליפות עולם בכדורגל לרוסיה של פוטין בשנת 2018, ועכשיו - מתן זכות זו לקטאר והכניעה המוחלטת לכל גחמותיה של מדינה זו, מוכיחים שפרנסי הספורט מעדיפים שלא להפעיל את כוחם במסגרת ה"לחם וקרקס" למען זכויות האדם בגלל חשבון כלכלי ופופוליסטי. אין מבחינתם מקום לשיקולים מוסריים.

הטענה שחוזרת על עצמה היא, שהספורט אינו פוליטי וצריך להפריד ספורט מפוליטיקה. אבל שיתוף פעולה עם משטרים מושחתים הוא שיתוף פעולה פוליטי ואין מגונה ממנו דוקא מכיוון שהוא מתחבא מאחרי סיסמא של "הפרדת הספורט מהפוליטיקה".

משה צימרמן הוא פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית ויו"ר ועדת מדיה של ארגון יוצאי מרכז אירופה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully